Kone- ja metallialan Loistoduuniin!-rekrytointitapahtuma järjestetään Tampereen Aikuiskoulutuskeskus TAKKissa (Kurssikeskuksenkatu 11) keskiviikkona 8.3. klo 13–15. Tapahtuma on avoin kaikille kone- ja metallialasta kiinnostuneille.
– Monelle työnhakijalle ei välttämättä ole selvää, millaisia työtehtäviä kone- ja metallialalta löytyy. Loistoduuni-tapahtumassa tulevat tutuiksi niin alan työtehtävät kuin yrityksetkin, kun työnhakijat pääsevät keskustelemaan työnantajien kanssa. Se madaltaa kynnystä hakea alalle, TAKKin yrityspalvelupäällikkö Rosa Hyvönen kertoo.
Pirkanmaa on merkittävä teknologiateollisuuden keskittymä. Tampereen kaupungin tilaaman selvityksen mukaan Pirkanmaalla tarvitaan 6042 uutta koulutettua kone- ja metallialan ammattilaista vuonna 2026, mutta ennusteen mukaan tarjonta vuonna 2026 olisi vain 2293 osaajaa.
Yrityspalvelujohtaja Olli-Pekka Tuomi kertoo saaneensa kone- ja metallialan yrityksistä viestiä kovasta hyvien työntekijöiden pulasta. Yhtenä ratkaisuna uusien työntekijöiden saamiseksi on oppisopimuskoulutus.
– Oppisopimus luo yritykselle uusia mahdollisuuksia rekrytointiin ja henkilöstön osaamisen kehittämiseen. Aikuiselle alanvaihtajalle se on puolestaan sujuva tapa vaihtaa työtä - palkkaa saa jo koulutuksen ajalta, Tuomi muistuttaa.
Oppisopimuksen lisäksi alalle voi kouluttautua omaehtoisissa koulutuksissa sekä työvoimakoulutuksissa. Jos työpaikka löytyy jo opintojen aikana, opiskelija pääsee halutessaan siirtymään omaehtoisesta koulutuksesta joustavasti oppisopimuskoulutukseen.
– Koulutus edistää aina työllistymistä. Kun osaaminen lisääntyy, koulutus muuttuu helposti työsuhteeksi, Hyvönen toteaa.
Tapahtumassa työntekijöitä rekrytoivat (tilanne 2.3.2023):
- Tasowheel Oy
- MV-Jäähdytys Oy
- Muototerä Oy
- Ata Gears Oy
- FläktGroup Finland Oy
- Tampereen Konepajat Oy
- Logistic Oy
- Telatek Service Oy
- Rautalaaki Oy
- Masor Works Oy
- RekryDiili Oy
- Suomen Henkilöstötalo
- VPS Henkilöstöpalvelu
- Sacometal Oy
Haussa on muun muassa koneenasentajia, koneistajia, CNC-koneistajia, kokoonpanoasentajia, hitsaajia, sähköasentajia, ammattikeittiölaitteiden sähköasentajia, maalämpöasentajia, huoltoasentajia, laatutarkastajaa, maalareita, ilmalämpöpumppuasentajia sekä toimihenkilöitä mm. tuotekehitykseen.
Lue lisää tapahtuman sivulta.
Tampereen Aikuiskoulutuskeskus TAKK on järjestänyt Loistoduuniin!-tapahtumia vuodesta 2016 alkaen. Tapahtuma järjestetään aina alakohtaisena, mikä helpottaa työpaikkojen ja -hakijoiden kohtaamista.